על קפה ודיאטה

כשאנחנו מדברים על ירידה במשקל, כל אחד מאיתנו יכול להזכיר סוגי דיאטה רבים ומגוונים. מרבית הדיאטות כוללות תפריט מסוים שמטרתו הורדת צריכת הקלוריות ושריפת שומן. רוב הדיאטות עובדות, אבל לא על כל אחד.

על קפה ודיאטה- איך לבחור דיאטה שמתאימה לנו בלי לוותר על הקפה?

כשאנחנו מדברים על ירידה במשקל, כל אחד מאיתנו יכול להזכיר סוגי דיאטה רבים ומגוונים. מרבית הדיאטות כוללות תפריט מסוים שמטרתו הורדת צריכת הקלוריות ושריפת שומן. רוב הדיאטות עובדות, אבל לא על כל אחד.

 

בכדי להתמיד בדיאטה, עלינו למצוא אחת שתתאים לנו באופן אישי, עד כדי כך שהיא תהפוך לחלק מהחיים שלנו, ונוכל להקפיד ולשמור על הדיאטה, גם לאחר ששרפנו את השומנים המיותרים ואיבדנו את המשקל הרצוי. על כן, עלינו לבחור דיאטה שכוללת תפריט שאינו מגביל אותנו בצורה קפדנית, וכך, ללא קשיי הסתגלות, הסיכוי להצליח בדיאטה יגדל.

 

לנו, כאוהבי קפה, חשוב לבחור תפריט דיאטטי אשר לא ימנע מאיתנו את תענוג הקפה היומי שלנו. כיצד עושים זאת? במאמר זה נסקור כמה מתכונות הקפה והקפאין כחלק בלתי נפרד מדיאטה ודרך חיים.

דיאטה דלת שומן\עתירת פחמימות.

מאחר וקפה אינו מכיל שומן כלל, דיאטה זו היא הדיאטה האידיאלית לאוהבי קפה כמונו. למרות זאת, עלינו לזכור כי הימנעות כוללת משומן, אינה חסינה מפני קלוריות. אם ברצוננו ליהנות ממשקאות קפה מתוקים, אנו עלולים לסכן את הדיאטה שלנו בקלוריות מיותרות שנמצאות בתוספות המלוות את הקפה, לדוגמא, משקה מוקה חם שהוכן עם חלב דל שומן עדיין יכול להיות משקה שעמוס בסוכרים וקלוריות שנמצאים בחלב עצמו. לכן, בכדי לא לפגוע בדיאטה ולהמשיך ליהנות משתיית קפה, עלינו לשתות אותו “נקי”, וללא סוכרים ושומנים מיותרים.

בחורה חותכת ירקות

דיאטה שוות קלוריות

דיאטה שוות קלוריות היא דיאטה הבנויה על תפריט המכיל מספר שווה של קלוריות עבור צריכת פחמימות, חלבונים ושומנים. שומרי דיאטה זו מקפידים על יחס פרופורציונאלי של 40-30-30. זאת אומרת, ארבעים אחוז מהתפריט היומי שלהם מורכב מפחמימות, שלושים אחוז מורכב מחלבון, ושלושים אחוז מורכב משומנים. דיאטה זו שמה דגש על איכות הפחמימות הנצרכות ונמנעת לחלוטין מסוכרים. זאת בטענה כי ללא הסוכרים, הגוף נעשה יעיל יותר בשריפת השומן בגוף.

 

כיצד דיאטה זו מתייחסת לקפה? על פי דיאטה שוות הקלוריות, קפה המכיל קפאין, עלול לגרום לסוכרים בדם, גם בהיותו חסר קלוריות, ולכן לא מומלץ לצרוך קפה. חשוב לציין כי ישנם מחקרים המצביעים על כך כי דיאטה זו היא עדיין יעילה, גם אם קפה הוסף לתפריט. אחד מהמחקרים הבולטים מראה קשר ישיר לפעילות גופנית משולבת עם שתיית קפה עם הצלחת דיאטה זו.

 

דיאטה דלת פחמימות

אחת הדיאטות הנפוצות היא דיאטה דלת פחמימות. דיאטה זו מגבילה את צריכת הפחמימות עד לנקודה שבה הגוף נכנס למצב שנקרא קטוסיס. בהיעדר פחמימות, הגוף נעשה יעיל מאוד בשריפת שומנים.

לגבי הקפה, כמו בסוג הדיאטה המוזכר קודם, גם בדיאטה זו יש השפעה על רמות הסוכר והאינסולין בדם ולכן לא מומלץ לצרוך קפאין. אבל גם בדיאטה זו, ישנם מחקרים המראים כי שתיית קפה לא פוגמת בהצלחת הדיאטה. על כן, בכדי לא לפגוע בהצלחת הדיאטה, יש לשים דגש על קפה “נקי” ופעילות גופנית בריאה, כך שלא יהיה צורך לוותר על המשקה האהוב עלינו.

 

תכונותיו של הקפה כיעיל לדיאטה

לקפה תכונות נוספות, אשר הופכות אותו ליעיל במרבית הדיאטות, למשל, הקפאין המצוי בקפה, נמצא כגורם יעיל להפחתת שומן ויצירת תחושת שובע, ועל כן, ניתן למצוא תוספי תזונה רבים המכילים קפאין, שמטרתם ירידה במשקל. נוסף על כך, נמצא כי קפה משמש כממריץ וכמקור אנרגיה מועדף לתחילת פעילות גופנית.

 

לסיכום, כמו שכבר ציינו, קפה הוא משקה חסר קלוריות ושומנים, ועל כן, אין הוא מפריע, במהותו, לשמירה על משקל גוף תקין, אך על מנת ליהנות ממנו כמשקה דיאטטי, יש להקפיד על שתיית קפה ללא תוספות כלל.