זהבה בן – ביוגרפיה אלבומים ועוד

החלטנו לפנק אותכם בכל שבוע נעלה ביוגרפיה וסיקורים על זמר אחד היום בחרנו בזמרת זהבה בן תהנו.

בן נולדה וגדלה כזהבה בנישתי בשכונה ד’, בבאר שבע. אביה היה בעברו מוזיקאי במרוקו, והשפיע עליה רבות. אחותה התאומה היא הזמרת אתי לוי. בצעירותה החלה בן להופיע באירועים משפחתיים ובפאבים (לעתים הופיעה בתשלום). כשהופיעה בפאב בשדרות בשנת 1988, הציע לה המפיק המוזיקלי אלי בנאי חוזה אמרגנות, ובן נענתה לבקשה. הדבר הוביל להוצאת אלבומה הראשון, “טיפת מזל” ב-1989. האלבום, ובעיקר שיר הנושא שלו, זכו להצלחה גדולה, ובן הפכה לאחת מזמרות הזמר המזרחי הראשונות בישראל, תוך השפעה גדולה מלחנים טורקיים ומרוקניים עממיים.

בשנת 1990 הוציאה בן את אלבומה השני “איזה מין עולם“. האלבום זכה להצלחה מסחררת, והושפע בעיקר מהזרם המזרחי. באלבום שרה בן יחד עם אחותה את הדואט “את לא היא“.

בשנת 1991, הוציאה בן אלבום סינגל נוסף בשם “אינתא עומרי“, בו ביצעה את שירה המקורי של הזמרת המצרית אום כולתום. האלבום “אינתא עומרי”, שיצא באותה שנה, זכה להצלחה גדולה. עוד באותה שנה הוציאה את האלבום “נגד הגורל”, שנכשל מסחרית. בנוסף באותה שנה היא שרה יחד עם להקת אתניקס את השיר “קטורנה מסאלה” מהאלבום “מסאלה“.

ב-1992 שיחקה בן בסרטו של זאב רווח, שגם הוא נקרא “טיפת מזל“, בתפקיד ויוי, בתו של הזמר היהודי ז’וז’ו (זאב רווח). למרות הצלחת הסרט, הדבר סימן את דעיכת כוכבה של בן. באותה שנה, היא הגיעה יחד בליווי אחותה אתי לוי למקום האחרון בתחרות הקדם אירוויזיון, עם השיר “דף חדש“. השיר נכלל באלבומה מאותה שנה “גשם בוכה“, שלא זכה להצלחה; בהמשך הפך “דף חדש” לאחד מלהיטיה הגדולים של בן. עוד באותה שנה הוציאה את האלבומים “מביטה קדימה”, ששיר הנושא שלו שכתבה אילנית מזרחי נכתב כמחמאה לבן‏[1], ו”תעצרו את העולם”, אבל גם הם לא זכו להצלחה. אפילו מופע היחיד שהעלתה באותה שנה נכשל.

ב-1996 הוציאה בן אלבום ילדים, “זהבה בן שרה שירי ילדים” (שיצא גם בשם “הבובה זהבה”), שלמרות שכלל שירים בולטים וביניהם “הפיג’מה”, אותו הלחין חנן יובל למילים של יואב גינאי, “אני הבובה” שהלחין אלון אולארצ’יק למילים של חנה גולדברג ו”הבובה זהבה”, אותו ביצעה בדואט עם יהודה אליאס, גם הוא לא זכה להצלחה (למרות שכישלון מסחרי או אמנותי של אלבומי ילדים אינו אירוע מדובר בתקשורת, והמקרה של בן היה נדיר). עוד באותה שנה ביצעה את שיר הבחירות של מפלגת מרצ.

עם המראת השם החדש בזמר המזרחי, הזמרת שרית חדד בשנת 1996, החלו גורמים בעולם המוזיקה לנהל מגעים עם בן, וכך יצא אלבומה “זהבה בן שרה בערבית“, שהחזיר את ימי הזוהר של בן.

ב-1997 שודר על בן סרט דוקומנטרי בשם “כוכב אחד לבד”. בעקבות הצלחת הסרט יצא אלבום בעל אותו שם, שהשיר המפורסם ממנו נקרא “הוא פגע בי אמא”. באותה שנה יצא אלבומה “חסידה צחורה”, שגם זכה להצלחה רבה. עוד באותה שנה קיבלה פרס מיוחד מטעם רשת טלוויזיה צרפתית על פעילותה לקידום השלום במזרח התיכון, בנוסף לעבודותיה השונות יחד עם מלחינים מצרים והופעות שונות באזור, כולל בשטחי הרשות הפלסטינית.

ב-1998 הוציאה בן אלבום משולש, “זהבה בן שרה זהר ארגוב”, בו שרה שירים מקוריים של זהר ארגוב. באותה שנה הוציאה את האלבום “זמר שלוש התשובות”, בו ביצעה גרסאות כיסוי לשיריה של הזמרת רבקה זהר, ושרה את השיר “אהבה אסורה”, שיר הנושא של הסרט בעל אותו השם, שזכה להצלחה גדולה וצורף בהמשך לאלבום. כל אלה החזירו את בן לפסגה, דבר שבניגוד לרצונה “איפשר” לה להיפרד ממנהלה. היא חתמה חוזה עם המפיק המוזיקלי חיים סלוצקי, אך מאוחר יותר היא חזרה למנהלה הקודם. עוד באותה שנה הוציאה את האלבום “הביתה לחזור”, שממנו התפרסם שיר הנושא אותו ביצעה במקור שרה בדישי.

בשנת 2000 הוציאה בן את האלבום “מלך אמיתי”, שזכה להצלחה עצומה. גם אלבום הדואטים שהוציאה בשנת 2001 זכה להצלחה, וכמוהו “בתוך הלב”, שיצא שנה אחרי ועליו עבדה בן יחד עם שמעון בוסקילה, אהוד מנור ויעקב למאי.

בשנת 2003 הוציאה בן את האלבום “בית אבי”, בו ביצעה שירים עבריים ידועים. באותה שנה יצא האלבום גם בגרסה עם עיבודים אלקטרוניים, ועם השם “גרסאות לרוז”, ומאוחר יותר הוא גם יצא בחו”ל.

בשנת 2004 הוציאה בן אלבום, שנקרא בפשטות “זהבה בן”, ובו שירים שנכתבו, בין השאר, בידי עוזי חיטמן ובידי זמרים ערבים מוכרים.

ב-2005 הקליטה את השיר הראשון שהייתה שותפה להלחנתו עם מחבר המלים אמיר בן דוד, “כל הגבולות פתוחים”, שיר הנושא לסרט “הכלה הסורית” שביים ערן ריקליס.

בנובמבר 2006, הוציאה לראשונה, מזה תקופה רבה בה היה שקט תקשורתי ממנה, שיר בשם “ללכת עם האור”, אותו כתבו יוסי גיספן ומיכאל וקנין. יחד עם איש האופנה גדי אלימלך שינתה בן את המראה והתדמית שלה. בערב השקת הסינגל, שצולם לו קליפ שמתאר את בן כמתאבקת, היא חזרה מחדש לשוק המוזיקה הישראלית, ואף השתמשה בשם זהVה בן כשם במה. ב-2007 יצא האלבום החדש, גם הוא נקרא “ללכת עם האור”, שזכה להצלחה.

ב-2008 הוציאה בן שני סינגלים, “שישי לפני הערב” ו”המלך”.

בתחילת 2009 הוציאה שיר לכבוד חיילי צה”ל שנלחמו במבצע עופרת יצוקה, “פרחים בצבע זית”. לקראת סוף אותה שנה הוציאה בן עם דודו אהרון את הסינגל “פעם בחיים”; לאחר מכן הוציאו השניים סינגל חדש בשם “הלב יודע”.

בשנת 2011 הוציאה בן את אלבומה “לילות בבית”, שכלל את הדואטים עם אהרון ועוד שירים חדשים. באותה שנה השתתפה בתוכנית ריאליטי של yes, “חי ב-LA LA לנד“, בתוכנית התמודדו שישה זמרים ים תיכוניים על חוזה הקלטות ע”י חברת “גפן רקורדס”. התוכנית צולמה ברובה המכריע בלוס אנג’לס בארצות הברית.

האלבום האחרון של זהבה בן בשם”לילות בבית” יצא לפני מספר חודשים לחנויות המובחרות.

אלבומים

טיפת מזל (1989)
איזה מין עולם (1990)
אינתא עומרי (1991)
דרך הגורל (1991)
טיפת מזל – פסקול הסרט (1992)
גשם בוכה (1992)
מביטה קדימה (1992)
תעצרו את העולם (1992)
זהבה בן שרה שירי ילדים (יצא גם בשם “הבובה זהבה“) (1996)
זהבה בן שרה בערבית (1996)
כוכב אחד לבד (1997)
חסידה צחורה (1998)
הביתה לחזור (1998)
זהבה בן שרה זהר ארגוב – אלבום משולש (1998)
מלך אמיתי (2000)
דואטים (2001)
בית אבי (2002)
גרסאות לרוז (2002)
בתוך הלב (2002)
להיטי סופר זהב (2002)
להיטי סופר זהב 2 (2002)
זהבה בן שרה זהר ארגוב – בשירי נשמה (2002)
זהבה בן שרה זהר ארגוב (אלבום אחר הנושא את אותו שם) (2002)
זהבה בן – האוסף המשולש (מארז הכולל את האלבומים “טיפת מזל – פסקול הסרט”,”זהבה בן שרה בערבית” ו”תעצרו את העולם”) (2003)
להיות אדם – מבחר משירי זהר ארגוב (2003)
זהבה בן (2004)
כוכב אחד לבד (DVD כפול) (2004)
אוסף להיטים (2004)
זהבה בן שרה בערבית 2 (2005)
זהבה בן – המיטב (אוסף) (2006)
שרה ערבית – אינא עומרי (2006)
זהבה בן – המיטב (אלבום אוסף נוסף) (2006)
מביטה קדימה (DVD עם קליפים לשירי האלבום “מביטה קדימה”) (2006)
ללכת עם האור (2007)
זהבה בן בלהיטי זהב (2007)
המיטב (DVD עם קליפים של מיטב להיטיה של בן) (2008)
המובחרים (אוסף) (2009)
לילות בבית (2011)

קישורים חיצוניים

האתר הרשמי של זהבה בן

הערוץ של זהבה בן ב YouTube

קרדיט לויקפדיה.